Vremea
În săptămâna viitoare, vremea pentru cultura nouă de porumb din America de Sud va fi puțin mai uscată, dar în general încă favorabilă. Cele mai semnificative cantități de precipitații sunt așteptate pentru părțile de nord ale Argentinei și sudul Braziliei, în timp ce regiunile centrale (pe centura lor agrară) vor fi puțin mai uscate decât este necesar. Temperaturile în ambele zone vor rămâne însă în jurul normelor, așa că nici din acest punct de vedere nu sunt problematice. Va rămâne ploios în Europa de Vest, în timp ce va fi complet uscat în Europa de Est. Vor exista precipitații și în statele din Centura de porumb din SUA.
Repere din ultima săptămână
A doua însămânțare de porumb din Brazilia continuă într-un ritm alert, avansând din nou cu 14% în perioada până la 24 februarie, fiind finalizată în procent de 59%, comparativ cu 49% în urmă cu un an. Recoltarea primei culturi (folosită în principal pentru consumul local) a avansat cu 3,5%, finalizându-se la 25%, față de 16,7% în urmă cu un an. Potrivit celor mai recente date ale ministerului brazilian, starea porumbului se îmbunătățește și mai ales în statele din sud care au suferit până acum de secetă.
În conformitate cu precipitațiile raportate din săptămâna precedentă și cu starea de îmbunătățire a porumbului în sudul Braziliei, aceeași tendință este raportată (din nou) în Argentina, unde, conform ultimului rating de semănat al Bursei de cereale din Buenos Aires, ponderea de porumb se află în stare satisfăcătoare, bună și excelentă, cu 2% până la 85%, față de 49% cu un an în urmă și 80% în medie în ultimii 5 ani.
Cu prevederea relevanței din 13 februarie și lipsa datelor din mai multe țări, CE raportează că de la începutul sezonului, importul de porumb în UE a atins 10,89 Mt, adică cu 307 kt mai mult decât raportul anterior și aproape 8 Mt mai puțin cu un an în urmă. Exportul efectiv din SUA in ultima săptămână a depășit aașteptările pentru 550-1150 kt, fiind raportați 1242 kt, față de 1052 kt în precedenta. Cu ei, de la începutul sezonului ajunge la 19,49 Mt, adică cu 36% mai mult decât data trecută.
Pentru încă o săptămână, fondurile din Chicago și-au întărit perspectiva negativă asupra prețurilor porumbului, crescându-și poziția scurtă din nou și încă mod semnificativ, cu 27.000, până la un record de 341.000 de contracte scurte nete. Pe piața din Paris, fondurile au fost puțin mai optimiste săptămâna trecută, acoperind unele dintre pozițiile lor scurte nete, scăzând cu 0,9 la 8,5 mii contracte.
Știri din regiunea Mării Negre
Îngreunat de diminuarea de neoprit a piețelor futures, piața fizică din regiunea Mării Negre nu ar fi putut evolua altfel și, de asemenea, a continuat cu reducerea prețurilor. După ce a fost „favorizată” multă vreme și la un moment dat în 2023, chiar echivalând aproape cu grâul de panificație, piața de porumb este în prezent precum „copilul nedorit” al piețelor de cereale. Cu cererea actuală aproape lipsă și cu o recoltare încă neterminată (2023) în Ucraina, chiar dacă previziunile privind o suprafață mai mică în acest an se adeveresc, va trece mult timp până când va începe să afecteze piața.
Perspective
După cum ne așteptam, după o presiune puternică și o reducere continuă a prețurilor de 12 săptămâni, tendințele bearish au reușit să împingă piața de porumb din Chicago până la și chiar ușor sub 4 dolari pe bușel. Cifrele rotunde oferă de obicei cel puțin suport psihologic, care uneori, cu ajutorul meteorologiei, devine destul de real. În acest moment, însă, nu vedem un astfel de sprijin din partea meteorologiei, în afară de unele prognoze pe termen lung pentru vara din SUA, unde se prognozează că lunile iunie, iulie și august vor fi uscate și calde deocamdată. Mai este destulă apă în sol până atunci și, între timp, tendințele bearish nu pot decât să spere cel puțin, că situația va permite o revenire mai pronunțată de la 4 dolari pe bușel. Sursa diagramei Barchart.