Analiza săptămânală a pieței îngrășămintelor (7-14 iulie)
Sfârșitul armistițiului readuce prima de risc în piața îngrășămintelor
Repere de pe piețele internaționale
Armistițiul de 60 de zile s-a încheiat. SUA au retras derogarea pentru comerțul cu mărfuri iraniene, iar piața și-a schimbat direcția în doar o săptămână. Prețurile ureei s-au oprit din scădere și au luat-o din nou în sus pe piețele din Africa de Nord. Revenirea temerilor legate de război a oprit declinul prelungit.
Amoniacul a avut cea mai slabă evoluție din piață. Prețul din Tampa, considerat un reper pentru piață, a fost evaluat la 665 USD/t CFR, cu 110 USD/t sub nivelul din iunie. Merită însă să ne uităm mai întâi la situația din Strâmtoarea Hormuz și la implicațiile acesteia asupra pieței.
Iranul încearcă să controleze comerțul prin propriile reguli, stabilind ce nave pot tranzita zona și ce taxe trebuie plătite. Amenințarea a fost luată în serios, iar Organizația Maritimă Internațională le-a recomandat armatorilor să evite regiunea. Începând cu 17 iunie, peste 846.000 de tone de uree au părăsit totuși Golful Persic, cea mai mare parte a volumelor fiind destinată Indiei.
Posibilitățile de export se restrâng însă din nou. Primele de risc de război cresc, iar foarte puțini armatori sunt dispuși să își asume riscurile tranzitului în această regiune. Atunci când piața anticipa pacea, prețurile scădeau. Acum, după încheierea armistițiului, aproape toate tendințele s-au inversat.
Donald Trump a declarat că SUA vor percepe o taxă de până la 20% din valoarea combinată a mărfii și a navlului pentru navele care ar urma să fie asistate la traversarea Strâmtorii Hormuz. Asta înseamnă că această taxă se va adăuga sumelor pe care armatorii și navlositorii ar putea fi deja obligați să le plătească Iranului pentru o trecere în siguranță? Sau asistăm la o confruntare directă între SUA și Iran, în care armatorii vor plăti pur și simplu părții care controlează tranzitul?
Deocamdată, nimeni nu știe cât va costa traversarea Strâmtorii și cu cât vor crește costurile totale de transport. Piața îngrășămintelor ar putea resimți însă foarte curând efectele.
Europa susține cererea de îngrășăminte azotoase
Cea mai importantă veste din Europa vine din zona sprijinului financiar. Bruxelles-ul a propus un pachet de până la 1,5 miliarde EUR pentru achiziția de îngrășăminte, destinat fermierilor. Statele membre urmează să voteze regulamentul pe 17 iulie, iar ajutoarele ar trebui plătite până la sfârșitul lunii februarie 2027.
Guvernele naționale au anunțat, la rândul lor, măsuri suplimentare. Franța a introdus o schemă de sprijin pentru achiziția de îngrășăminte azotoase, prin care fermierii vor primi cel puțin 50 EUR/t pentru achizițiile făcute până la sfârșitul lunii septembrie. Schema urmărește să compenseze creșterea prețurilor după izbucnirea conflictului din Orientul Mijlociu, să protejeze capacitatea de producție a fermelor și să susțină culturile din 2027.
Sprijinul ajunge la minimum 50 EUR/t pentru îngrășămintele azotoase simple. În fermele în care cheltuielile cu îngrășămintele depășesc 10% din costurile operaționale totale, ajutorul urcă la 70 EUR/t. Plățile sunt limitate la 50% din consumul de îngrășăminte azotoase al fermei, iar anul de reper pentru consum este 2025. Schema se aplică achizițiilor făcute între 1 iunie și 30 septembrie.
Anunțul a stimulat imediat cumpărăturile fermierilor. În Franța, prețul ureei a crescut de la aproximativ 460 EUR/t FCA la 495 EUR/t FCA. Interesul pentru ureea granulată îmbogățită cu sulf, 40N+14SO3, a crescut și el, fiind raportate tranzacții la 460 EUR/t FCA. Cererea pentru UAN 30 a urcat puternic, însă prețurile au rămas inițial la 370 EUR/t FCA Rouen, în pofida volumelor mari tranzacționate.
Polonia și Germania au primit a doua și a treia cea mai mare alocare din programul european de finanțare. Până acum însă, cele două state nu au publicat scheme naționale suplimentare de sprijin.
Piețele fizice
Ureea
Iranul a avut două săptămâni foarte active, în care a vândut aproximativ 500.000 de tone de uree. Prețurile au crescut treptat săptămâna trecută, de la 343 USD/t la 346 USD/t. Această fereastră se închide însă rapid. SUA au retras derogarea pentru comerțul cu mărfuri iraniene, iar toate tranzacțiile aflate în derulare trebuie finalizate până la 17 iulie. După această dată, perspectivele devin din nou incerte.
În restul Orientului Mijlociu a fost raportată o tranzacție pentru o încărcătură din Oman, la 370 USD/t. China a fost singura piață importantă care a mers în direcția opusă în această săptămână. Deși nu a fost anunțată nicio modificare oficială a prețului minim de export, exportatorii și-au redus treptat ofertele la 380–390 USD/t FOB pentru ureea prill și la 395–410 USD/t FOB pentru ureea granulată.
În timp ce restul pieței mondiale a crescut pe fondul revenirii riscului geopolitic, prețurile din China au rămas sub presiunea surplusului din oferta internă. În piață au circulat informații potrivit cărora China ar putea elimina toate restricțiile privind volumele de export și plafoanele de preț. Ca de obicei, situația rămâne însă neclară.
India nu a făcut achiziții noi în ultima săptămână, însă piața așteaptă o nouă licitație la sfârșitul lunii iulie sau la începutul lunii august. În Egipt, prețurile au crescut puternic. MOPCO a vândut mai multe încărcături, iar nivelul cotațiilor a urcat în cursul săptămânii de la 420 USD/t la 490 USD/t FOB. Cererea din Europa a primit sprijin din partea programelor de subvenționare pentru achiziția de îngrășăminte, ceea ce a alimentat suplimentar și creșterea prețurilor din Egipt.
Sulfat de amoniu
Prețurile sulfatului de amoniu au crescut odată cu restul complexului îngrășămintelor azotoase. Marfa standard din China s-a ieftinit la începutul săptămânii, după care și-a revenit până la aproximativ 155–170 USD/t FOB. Sulfatul de amoniu granulat s-a tranzacționat în jurul valorilor de 175–185 USD/t FOB. În Europa, prețurile au coborât la 250–270 EUR/t.
Azotat de amoniu
Piața îngrășămintelor pe bază de nitrați a avut o evoluție mixtă. Stabilizarea prețurilor ureei a calmat piețele. Cu toate acestea, prețurile îngrășămintelor pe bază de nitrați din Europa au evoluat în continuare pe un trend descendent. Scăderea este determinată de nivelul cererii și de evoluția politicilor de sprijin, nu de o creștere a ofertei.
Prețurile azotatului de amoniu din regiunea Mării Baltice au coborât la 325–350 USD/t FOB, iar cotațiile din regiunea Mării Negre au ajuns la aproximativ 340–350 USD/t FOB. Oferta din Rusia rămâne limitată din cauza atacurilor ucrainene cu drone.
Amoniac
Amoniacul a avut cea mai slabă evoluție dintre toate produsele pe parcursul acestei săptămâni. Noile tranzacții din piața fizică au oferit, în sfârșit, o imagine reală asupra unei piețe care s-a bazat mai ales pe estimări și așteptări în ultimele luni. Nivelurile rezultate au fost mult mai mici decât anticipa piața.
Prețul-reper din Tampa a fost estimat la 665 USD/t CFR, cu 110 USD/t sub nivelul din iunie. Scăderea a fost mult mai puternică decât anticipau jucătorii din piață și reprezintă cel mai amplu declin lunar de la începutul războiului. În nord-vestul Europei, TRAMMO a încheiat o tranzacție la 680 USD/t, cu 230 USD/t sub nivelul tranzacției precedente.
Îngrășăminte fosfatice
Prețurile îngrășămintelor fosfatice au rămas aproape neschimbate, însă sentimentul pieței începe să se îmbunătățească. Prețul DAP în India s-a menținut la 920–935 USD/t CFR pentru a treia săptămână consecutivă, iar MAP în Brazilia a rămas la 880–900 USD/t.
Factorii care susțin piața devin tot mai vizibili. Mosaic a anunțat noi reduceri ale producției în SUA și Brazilia, invocând costurile ridicate și disponibilitatea limitată a sulfului. Încheierea armistițiului pune din nou presiune pe o piață deja tensionată.
Principalul factor limitativ pentru prețuri rămâne puterea redusă de cumpărare. Cumpărătorii pur și simplu nu își permit să plătească pentru marfă la nivelurile actuale de preț. În același timp, piața are în continuare o parte de cerere neacoperită. Numai India trebuie să asigure aproximativ 2 milioane de tone pentru trimestrul al treilea, cantități care nu au fost încă contractate.
Sulf
Prețurile sulfului au scăzut în cele din urmă, însă această mișcare nu trebuie interpretată ca o prăbușire a pieței. Prețurile spot din Orientul Mijlociu au coborât cu aproximativ 150 USD/t, până la un interval de 890–1.000 USD/t, după ce în luna iunie atinseseră niveluri record. Kuweitul a mers în direcția opusă și și-a majorat prețul pentru luna iulie cu 145 USD/t.
Imaginea de ansamblu a pieței rămâne însă aceeași. Mosaic reduce producția de îngrășăminte fosfatice din cauza deficitului și a prețurilor ridicate ale sulfului, iar interdicția impusă de Rusia asupra exporturilor de sulf rămâne în vigoare până la sfârșitul anului.
Mai multe știri
Retrospectiva săptămânală a pieței porumbului (21-28 iulie)
Retrospectiva săptămânală a pieței grâului (20-24 iulie)
Retrospectiva săptămânală a piețelor oleaginoaselor (16-22 iulie)
Analiză săptămânală a pieței grâului (9-16 iulie)
Analiză săptămânală a piețelor din complexul oleaginoaselor (9-15 iulie)
ȘTIRI IMPORTANTE
Bulgaria și România pe poziții fruntase în licitația Algeriei pentru grâu
AgriPortal Crop Tour începe luni, înaintea recoltării florii-soarelui
Indonezia își reduce exporturile de ulei de palmier din cauza mandatului B50 și a secetei
Coreea de Sud cumpără porumb pentru a doua săptămână consecutivă
Argus vede recolta de porumb din Franța la minimul ultimilor 50 de ani
România câștigă teren pe rutele cerealelor din Marea Neagră
Bursa internațională
| Marfă | Preț | ↑↓ |
| Grâu MATIF | ***.** €/t | *.** |
| Porumb MATIF | ***.** €/t | *.** |
| Rapiță MATIF | ***.** €/t | *.** |
| Vezi mai mult | ||
| Marfă | Preț | ↑↓ |
| Grâu CBOT | ***.** ¢/b | *.** |
| Porumb CBOT | ***.** ¢/b | *.** |
| Soia CBOT | ***.** ¢/b | *.** |
| Șrot de soia CBOT | ***.** $/st | *.** |
| Ulei de soia CBOT | ***.** ¢/lb | *.** |
| Vezi mai mult | ||
| Marfă | Preț | ↑↓ |
| Petrol nerafinat | 78.25 $/baril | *.** |
| EUR / USD | 1.1535 | *.** |
| USD / RON | 4.5480 | *.** |
| EUR / RON | 5.25 | *.** |
| Vezi mai mult | ||
Piețe fizice
| Marfă | Preț | ↑↓ |
| Grâu panificație | ***.** RON/t | *.** |
| Grâu furajer | ***.** RON/t | *.** |
| Porumb | ***.** RON/t | *.** |
| Orz furajer | ***.** RON/t | *.** |
| Floarea-soarelui - 44-9-2 | ***.** RON/t | *.** |
| Floarea-soarelui - 44-9-2, recolta 2026 | ***.** RON/t | *.** |
| Rapiță | ***.** RON/t | *.** |
| Vezi mai mult | ||
| Marfă | Preț | ↑↓ |
| Grâu de panificație 12.5% FOB Rusia | ***.** $/t | *.** |
| Grâu de panificație 12.5% FOB Ucraina | ***.** $/t | *.** |
| Grâu de panificație 12.5% FOB România | ***.** $/t | *.** |
| Grâu de panificație 12.5% FOB Polonia | ***.** $/t | *.** |
| Grâu de panificație FOB Rouen Franța | ***.** €/t | *.** |
| Grâu de panificație 12% FOB Germania | ***.** $/t | *.** |
| Grâu de panificație 12.5% FOB Argentina | ***.** $/t | *.** |
| Vezi mai mult | ||
| Marfă | Preț | ↑↓ |
| Șrot de floarea-soarelui EXW Bulgaria | ***.** €/t | *.** |
| Ulei brut de floarea-soarelui EXW Bulgaria | ***.** €/t | *.** |
| Ulei brut de floarea-soarelui FOB Rotterdam | ***.** $/t | *.** |
| Ulei brut de floarea-soarelui FOB Ucraina | ***.** $/t | *.** |
| Ulei brut de floarea-soarelui FOB Rusia | ***.** $/t | *.** |
| Ulei brut de floarea-soarelui CIF India | ***.** $/t | *.** |
| Ulei brut de floarea-soarelui FOB Argentina | ***.** $/t | *.** |
| Vezi mai mult | ||
| Marfă | Preț | ↑↓ |
| Orez Paddy EXW Italia | ***.** €/t | *.** |
| Orez alb cu bob lung FOB India | ***.** $/t | *.** |
| Năut Bengal Gram EXW India | ***.** $/t | *.** |
| Năut EXW India | ***.** $/t | *.** |
| Orez Mezza Grana EXW Italia | ***.** €/t | *.** |
| Orez alb BKN FOB Thailanda | ***.** $/t | *.** |
| Orez alb cu bob lung FOB India | ***.** $/t | *.** |
| Vezi mai mult | ||






